Ekonomi

Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Merhaba sevgili okurlar,

Bu makalede para biriktirmenin püf noktalarını ve bazı tasarruf yöntemlerini kendi bakış açıma göre anlatacağım.

Birikim yapmak istiyorsunuz ancak yapamıyor musunuz? O halde bu yazımızı mutlaka baştan sona kadar dikkatlice okuyun ve hayatınızda uygulamaya çalışın.

Para veya değerli maden (altın, gümüş vs.) biriktirmek hemen hemen her insanın yapmak istediği bir eylemdir. Biriktirme arzusu, insanların ileriki yaşamlarında daha rahat etmelerini sağlamak için veya hayalini kurup almak istedikleri ancak maddi imkanların o an için müsait olmadığından dolayı hepimizin içinde var olan bir duygudur. Yarınlarınızı düşünüp elinizde imkan varken birikim ve tasarruf yapmak her zaman için bir avantajdır. Dünya hali, insanın başına ne zaman ne geleceği belli olmadığı için başkalarına muhtaç olmamak adına bugünden harekete geçmek gerekir. “Allah namertede, mertede muhtaç etmesin” diye meşhur bir atasözümüz vardır hepimizin bildiği. Birikim yapma alışkanlığı genelde küçük yaşlarda insanın karakterine yerleştiğinden dolayı çocuklarınıza da bu alışkanlıkları güzel bir şekilde öğretebilirsiniz.

Birikim yapmanın en baştaki prensibi, ihtiyacınız olmayan hayatınızdaki gereksiz şeylerden kurtulmak ve kendinize 2 adet kumbara alarak ilk adımı atmak. 2 adet kumbara diyorum çünkü birikimlerinizi de uzun vadede saklayabilmeniz için bu bana göre bir kolaylıktır.  Aldığınız kumbaralardan birisi büyük boy diğeri ise küçük boy olsun. Birde gidipte pahalı ve kilidi açılabilir kumbaralara para vermeyin. Konserve kutusu tipinde olan uygun fiyatlı, bir bıçak veya delici aletle açılabilecek kumbaralardan alabilirsiniz. Bahsettiğim kumbaralardan eski tabirle “Bir milyoncularda” ve bazı kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Büyük boy kumbaranıza 50 Kuruş, 1 Lira ve Kağıt para cinsinden olan birikimlerinizi atıp, küçük boy kumbaranıza ise 50 Kuruştan küçük olan metal birikimlerinizi atabilirsiniz. Bu şekilde yapmanızın size ne faydası olacak diye soracak olursanız yazıyı dikkatle okumaya devam edin. Hepimizin bazen aniden şıkıştığı durumlar olabilir bundan dolayı ilk müracaat edeceğimiz yer doğal olarak elimizin altında olan birikimlerimiz olacaktır ancak birikimlerimizi kolay kolay harcamamak için ilk önce küçük kumbaradaki 50 kuruştan küçük olan metal paralardan ihtiyacınızı gidermeye çalışın zira büyük kumbarayı açarsanız nefsinize yenilip birikimlerinizin tamamını harcayabilirsiniz. Konserve tipi kumbaralarınızı açarken lütfen dikkat edin, bu tür kumbaralar kesici ve delici aletlerle açılabildiği için herhangi bir kaza ve yaralanmaya mahal vermemek için dikkatlice ve yavaş yavaş açınız.

Yazıyı okurken içinizdeki birikim yapma heyecanınızın canlandığını hisseder gibiyim. Birikim yapmanın can alıcı noktası yukarıda da bahsettiğim gibi hayatınızdaki gereksiz masraflardan kurtulmanız ile başlar. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakarak birikimlerinize en büyük yatırımı yapmış olacaksınız. 2018 yılında en ucuz sigaranın paketi 10 TL olduğunu düşünürsek ayda 300 TL direk kara geçmiş olacaksınız ve kumbaranızın kısa sürede dolmaya başladığını göreceksiniz. Maaşınızın haricinde prim, komisyon veya ikramiye alıyorsanız bunlar sizin için ek gelir mahiyetindedir ve sadece maaşınız aylık masraflarınızı karşılıyor ise bu ek gelirlerinizi harcamadan direk kumbaranıza atabilirsiniz. Çikolata ve aparatif gıda maddelerini hepimiz severiz ve olabildiğince tüketiriz ancak buna da bir sınırlama getirebilirsiniz. Her gün 2 TL civarında çikolata vb. harcaması yaptığınızı düşünürseniz ayda 60 TL yapar ve ayda 60 TL iyi bir paradır. Birikim yaparken çikolata vb. ürünlerden tamamen vazgeçin demiyorum ancak biraz sınırlama getirebilirsiniz ve bu sağlığınız açısındanda faydalı olacaktır ki şekerden dolayı hastalanıp sağlık harcaması yapmaktan da kurtulursunuz belki.

İnsanların küçük ve dikkat çekici şeylere olan merakı gereksiz birçok harcama yapmaya sebep olur. Yolda giderken gördüğünüz çanta veya cüzdan (erkek veya bayan) hemen hemen herkesin dikkatini çeker ancak ihtiyacınız yokken bu tür şeylere para harcamak sizi zarara sokacağı için hoşunuza gittiği halde almadığınız ürünlerin parasını da kumbaranıza atarak birikimlerinize katkıda bulunmuş olursunuz. “İhtiyacınız olmayan şeylere paranızı harcarsanız, ihtiyacınız olan eşyalarınızı satmak zorunda kalırsınız” diye güzel bir söz vardır. Eğer işe kendi aracınızla gidiyorsanız yakın mesafede zarar etmezsiniz ancak uzak mesafeler için toplu taşıma araçlarını kullanarak ta tasarruf edebilirsiniz. Hem yakıta harcadığınız paradan kara geçmiş olursunuz hemde aracınızın yıpranma süresini uzatmış olursunuz. Toplu taşımayı tercih ederek trafik akışının rahatlamasına da katkıda bulunmak da faydalı bir eylemdir.

Birikim yapmanın en temel prensiplerinden birisi de çoğu zaman  10 kuruş, 25 kuruş gibi küçük gördüğümüz paraların dolmuşta, markette veya herhangi bir alışveriş esnasında üstü kalsın diyerek satıcılara bıraktığımız bu minik rakamları birikime dönüştürebilmek. Paranın miktarı ne kadar küçük olursa olsun daima birikim yapmaya müsaittir. Birikimin yolu rakamları büyük küçük ayırt etmeden kumbaraya atmaktan geçer. Aylık harcamalarınızın dışında her ay düzenli olarak 100 TL, 200 TL veya bütçenize göre ekstradan kumbaranıza atmaya çalışın.

İlerleyen günlerde yazacağım Evde Tasarruf Yöntemleri ve Alışverişte Tasarruf Yöntemleri adlı makalelerim ile birikimlerinize daha fazla nasıl katkı sağlayabileceğinizi sizlere anlatacağım. Para Biriktirmenin Püf Noktaları adlı yazımın sizlere faydalı olmasını temenni ediyorum.

Sağlık ve esenlikle kalınız.

Hasan Civelek / Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir